Jeśli uważasz, że Twoje Wi-Fi jest zbyt wolne, a kolejne zmiany routerów nie przynoszą żadnych efektów, możesz zacząć z nadzieją patrzeć w przyszłość. Nadchodzi rozwiązanie, które pozwoli korzystać z Wi-Fi 10 razy szybciej.

Czy to możliwe, żeby aż tak przyspieszyć działanie sieci bezprzewodowej? Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie jest to wykonalne. Opracowali oni technologię, która ma zapewnić 10-krotnie zwiększenie prędkości działania Wi-Fi dzięki wykorzystaniu diod LED do transmitowania danych.

Rozwiązanie to może być stosowane w połączeniu z istniejącymi już sieciami bezprzewodowymi. Jest dedykowane przede wszystkim dla użytkowników znajdujących się w miejscach, w których wiele osób korzysta z Wi-Fi. Chodzi o poprawienie przepustowości łącz. Jest to możliwe ze względu na wykorzystanie technologii LED, zmieniającą wiązkę świetlną w narzędzie do transmisji danych, która w łatwy sposób może być modulowana.

Thinh Nguyen, profesor z uniwersytetu z Oregonu twierdzi, że: „oprócz udoskonalania usług sieci bezprzewodowych dla użytkowników, to rozwiązanie ma dwie inne duże zalety. Wykorzystuje niedrogie komponenty i integruje się z istniejącymi systemami Wi-Fi”.

Jak to działa?

Pierwszy prototyp Wi-Fo, bo tak nazywa się sieć wykorzystująca technologię LED, jest w stanie emitować wiązkę świetlną o częstotliwości, której oko ludzkie nie rejestruje. Ma ona pokrywać powierzchnię 1 m2 i to na niej będzie odbywała się wymiana danych.  Aby wyeliminować problem obsługi tak małego obszaru, naukowcy stworzyli system hybrydowy wykorzystujący istniejącą sieć Wi-Fi oraz wielopunktowe światła montowane pod sufitem lub bezpośrednio w nim.

Wi-Fo

„Uważam, że nasz system WiFi można łatwo przekształcić w produkt rynkowy. Obecnie poszukujemy firmy, która jest zainteresowana dalszym rozwojem i licencjonowaniem technologii” – mówi Nguyen.

Jakie prędkości będzie osiągać?

System Wi-Fo będzie w stanie transmitować 100 megabitów na sekundę. Obecne rozwiązania Wi-Fi mają tą samą szerokość pasma, ale zostaje ono podzielone na wielu użytkowników korzystających z różnych urządzeń, przez co faktyczna prędkość odbierana jest o wiele niższa. Nowy system hybrydowy zapewnia 50-100 megabitów dla każdego.

10 razy szybsze Wi-Fi może być lekarstwem na problemy przepustowości łącz w zatłoczonych miejscach. Da się je wykorzystać również w domach, w przypadku, kiedy wiele urządzeń jest połączonych z tą samą siecią bezprzewodową. Najbardziej jednak skorzystałyby na tym wszelkiego rodzaju centra handlowe i usługowe. Szpitale, kliniki i inne miejsca, gdzie naturalnym jest rozsyłanie sieci dających dostęp wszystkim odwiedzającym, a w których infrastruktura pozwala na montowanie dużej liczby źródeł światła LED.

Nadajniki stosowane w przypadku tej technologii to niewielkie fotodiody, których koszt wynosi nie więcej niż dolara (poniżej 4 zł). Mogą być łatwo integrowane z routerami, laptopami, smartfonami, tabletami i wszystkimi innymi urządzeniami korzystających z portów USB.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDoskonała prezentacja
Następny artykułKuchnia w roku 2025 według IKEA
Żądny wiedzy. Chce być connected w każdym tego słowa znaczeniu i niezależnie od konsekwencji. Fan literatury fantasy, historii i motoryzacji. W życiu kieruje się nie tylko nawigacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ